Kandidater ved Europa-Parlamentsvalget den 26. maj 2019

Kandidatlister og indgåede valgforbund

I henhold til § 24 i lov om valg af danske medlemmer til Europa-Parlamentet, jf. lovbekendtgørelse
nr. 140 af 7. februar 2019, bekendtgøres herved, at kandidatlister for
følgende partier er godkendt til deltagelse i Europa-Parlamentsvalget den 26. maj 2019:

A. Socialdemokratiet
B. Radikale Venstre
C. Det Konservative Folkeparti
F. SF – Socialistisk Folkeparti
I. Liberal Alliance
N. Folkebevægelsen mod EU
O. Dansk Folkeparti
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti
Ø. Enhedslisten – De Rød-Grønne
Å. Alternativet

Partierne (kandidatlisterne) er angivet med de bogstavbetegnelser, som de vil blive
opført med på stemmesedlerne.

Der er anmeldt valgforbund mellem kandidatlisterne for følgende partier:
I. Socialdemokratiet og SF – Socialistisk Folkeparti
II. Radikale Venstre og Alternativet
III. Det Konservative Folkeparti, Liberal Alliance og Venstre, Danmarks Liberale Parti
IV. Folkebevægelsen mod EU og Enhedslisten – De Rød-Grønne

 

Kandidater ved Europaparlamentsvalget 26. maj 2019

A. Socialdemokratiet
Jeppe Kofod
Jakob Thiemann
Christel Schaldemose
Mette Poulsen
Niels Fuglsang
Lasse Holm Grønning
Marianne Vind
Anders Baun Sørensen
Morten Klessen

B. Radikale Venstre
Morten Helveg Petersen
Frederik Aagaard
Karen Melchior
Kristian Kirk Mailand
Philip Tarning-Andersen
Jannie Valentin Dexter Jakobsen
Sissel van Run-Kvist
Poul Elmegård
Alexander Bjørn Jensen
Ole Lynggaard Jørgensen
David Munis Zepernick
Kim Pagels
Mathias von Jessen
Peter Miltersen Sørensen
Eva Borchorst Mejnertz
Maria Mejse Mortensen
Amalie Søgaard Nielsen
Nadeem Farooq
Camilla Kampmann
Anton Ebsen

C. Det Konservative Folkeparti
Pernille Weiss
Inge Carlé
Ali Aminali
Dino Selimović
Jens Kindberg
Jane Christensen
Kuzma Pavlov Jensen
Jakob Sejergaard
Charlotte Libach
Dina Myrup Raabjerg
Lasse Bork Schmidt
Thomas von Jessen
Louisa Schønnemann Bøttkjær
Henrik Mielke Ravn
Anders Guldhammer
Torsten Nielsen

F. SF – Socialistisk Folkeparti
Margrete Auken
Annemette Schønberg Johnsen
Karsten Hønge
Lucas Zukunft
Peter Westermann
Inger Staahl Jensen
Kira Marie Peter-Hansen
Allan Norré Pedersen
Kirstine Bille
Gül Özcan
Troels Stru Schmidt
Bo Vesterlund
Rikke Lauritsen
Rune Frøding
Thue Grum-Schwenssen
Anita Lundgren Fischer
Jens Rane Holck

I. Liberal Alliance
Mette Bock
Kenny Olsen
Anders Burlund
Lene Foged
Bo Ritterbusch
Rigge Nørmark
Mick Keller
Karen Westergaard Nielsen
Henrik Boye
Charlotte Bie

N. Folkebevægelsen mod EU
Rina Ronja Kari
Åge Staun
Lave K. Broch
Jørgen Grøn
Ole Nors Nielsen
Mette Langdal
Karina Rohr Sørensen
Niels Jørgen Bæk Paulsen
Susanna Dyre-Greensite
Carsten Rasmussen
Christian Juhl
Pernille Grumme
Jesper Bræmer
Hedvig Vestergaard
Erik Bach
Jean Thierry
Thorkil Sohn
Hasan Daher

O. Dansk Folkeparti
Peter Kofod
Finn Rudaizky
Anders Vistisen
Tina-Mia Eriksen
Pia Adelsteen
Tobias Weische
René Danielsson
Lone Langballe
Gitte Bundgaard
Charlotte Hougaard Larsen

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti
Morten Løkkegaard
Casper Pedersen
Linea Søgaard-Lidell
Henrik Noes Piester
Asger Christensen
Erik Poulsen
Søren Gade
Kim Valentin
Bergur Løkke Rasmussen
Theresa Blegvad
Charlotte Munch
Jens Møller Jensen

Ø. Enhedslisten – De Rød-Grønne
Nikolaj Villumsen
Rasmus Vestergaard Madsen
Eva Flyvholm
Inger V. Johansen
Eva Enoksen
Frederik W. Kronborg
Jakob Nerup
Maja Albrechtsen
Sabrina Louise Christiansen
Tobias Clausen
Torsten Ringgaard
Jeppe Studtmund
Freja Lynæs Larsen
Henning Hyllested

Å. Alternativet
Rasmus Nordqvist
Esben Ingerslev
Karin Rohr Genz
Pavia Jacobsen
Jan Kristoffersen
Børge Sejersen Sommer
Susan Kjeldgaard
Jørn Grønkjær
Sadi Tekelioglu